CO JE HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHA

14.05.2024

Představte si člověka, který ráno vstává s radostí, těší se na celý den, během všech aktivit je plný energie a má skvělou náladu. Večer usíná s příjemným pocitem a celou noc klidně spí. Má vyrovnané partnerské vztahy a zdravý sexualní apetit. Krásná představa, na kterou má vliv mnoho faktorů.Hormonální rovnováha je stav, kdy žlázy s vnitřní sekrecí, které jsou součástí endokrinní soustavy, produkují optimální množství hormonů(tzv. chemických poslů). 

Endokrinní systém je velice složitá soustava, která produkuje velké množství hormonů. Hormony se navzájem ovlivňují a zaštiťují společně s nervovým systémem všechny procesy v těle. Mají vliv na funkci jednotlivých orgánů, také na psychiku a emocionální projevy. Pokud dochází k optimální neboli ideální produkci hormonů, člověk je zdravý, cítí se výborně fyzicky i psychicky. 

 Funkce některých hormonů: 

Estrogeny jsou ženské pohlavní hormony, které zajišťují vývoj primárních a sekundárních pohlavních znaků (dozrávání pohlavních orgánů, plné tvary, boky, posiluje kosti a zdravou pleť). Estrogeny ovlivňují průběh celého menstruačního cyklu. Připravují dělohu na uhnízdění oplodněného vajíčka. Ovlivňuje také pozornost a paměť. 

Nízké hladiny estrogenů se projevují výkyvy nálad, chronickou únavou, depresemi a úzkostmi. Problémem často bývá nejen nízká hladina estrogenů, ale také tzv. estrogenová dominance (nerovnováha mezi estrogenem a progesteronem). Také muži produkují malé množství estrogenů. 

Progesteron každý měsíc připravuje dělohu na uhnízdění oplodněného vajíčka, nejdůležitější funkci má během těhotenství, díky jeho vysokým hodnotám v tomto období nedochází k menstruaci, připravuje mléčné žlázy a pomáhá od předčasných kontrakcí. Progesteron má velký vliv na náladu. Optimální hladiny hormonu progesteronu pomáhají udržovat psychickou pohodu. Pokud žena prochází obdobím úzkostí, důvodem může být nízká hladina hormonu progesteronu. Také muži produkují malé množství progesteronu. 

Testosteron je nejdůležitější mužský hormon, který zodpovídá za vývoj primárních a sekundárních pohlavních znaků (zvyšuje nárust svalové hmoty, ochlupení, proporce těla). Pomáhá udržovat zdravé libido, erekci. Má vliv na počet a kvalitu spermií. Velmi ovlivňuje mužskou plodnost. I když je tento hormon primárně mužský, také ženy produkují v malé míře testosteron. Pokud ženské tělo začne produkovat větší množství testosteronu, můžou nastat problémy s nadměrným ochlupením, mastnou pletí, akné, nepravidelnou menstruací, i neplodností. 

Prolaktin ovlivňuje růst prsních žláz a produkci mléka u kojících žen. Pokud je hormon prolaktin zvýšený brání uzrávání vajíček, ovulaci a tím tlumí menstruační cyklus. Má vliv na imunitu, vývoj a růst jedince. Zvýšená hladina hormonu prolaktinu mimo období kojení je nežádoucí a může způsobovat mnoho zdravotních problémů (u žen: nepravidelnost nebo vynechází menstruačního cyklu, neplodnost, bolesti hlavy, osteoporóza, u mužů: pokles libida, impotence, neplodnost). Hladinu hormonu prolaktinu může zvyšovat hektický způsob života, stres, nervozita, estrogenní hormony, snížená funkce štítné žlázy, nádor na hypofýze,…) 

Hormony štítné žlázy mají významnou roli při fungování mentabolismu (cukrů, tuků a bílkovin). Tyto hormony zajišťují správnou funkci všech orgánů. Štítná žláza velice citlivě reaguje na vnější změny (stres, změna stravy, nedostatek spánku,…). Hormonální nerovnováha štítné žlázy většinou začíná autoimunitním zánětem štítné žlázy a poté může přejít buď ve sníženou nebo zvýšenou funkci štítné žlázy(projevy snížené funkce štítné žlázy: přibývání na váze, únava, zimomřivost, vypadávání vlasů, pokles libida, … projevy zvýšené funkce štítné žlázy: ubývání na váze, zrychlený tep, nervozita, nespavost, pocity horka,…).

Hladiny hormonů lze zjistit z krevních testů, které provede ošetřující lékař. 

Přirozené hormonální změny:

Během života dochází několikrát k přirozeným změnám hormonálních hladin, tyto změny nepovažujeme za hormonální nerovnováhu, pokud nejsou provázené nežádoucími symptomy. Jedná se o období zdravého zrání organismu. K přirozeným změnám v hormonálním systému žen i mužů dochází v období puberty, které je spojeno s reprodukčním zráním a v období přechodu. V andropauze (tzv. mužský přechod) dochází k přirozenému poklesu hladiny testosteronu. Tento pokles přichází postupně a začíná už kolem třicátého roku. U žen dochází k pozvolnému poklesu ženských pohlavních hormonů od třicátého páteho roku a největší pokles přichází v premenopauze (období před menopauzou) a v období menopauzy (tzv. ženský přechod). Ženy v reprodukčním období prochází výraznými hormonálními poklesy a vzrůsty během menstruačního cyklu. Pokud je kolísání hormonálních hladin v optimálním poměru, nemělo by během menstruačního cyklu docházet k nepříjemným symptomům. Ženy dále prochází hormonálními změnami v těhotenství. Během porodu odchází placenta, která produkuje hormony důležité k zachování těhotenství a tím dochází k obrovskému poklesu hormonálních hladin. Tento velký hormonální pokles je přirozený a je běžné, že ho většina žen v období šestinedělí pocítí. U některých žen je pokles hormonů tak velký, že může stav přejít až v poporodní deprese. V těchto případech je nutné konzultovat symptomy s lékařem. 

Je možné se na tato období připravit a nepříjemným symptomům předcházet dostupnými terapiemi a zdravým způsobem života. Prevence je důležitou součástí péče nejen o hormonální zdraví. 

Hormonální nerovnováha a její příčiny

Pokud člověk dlouhodobě pociťuje některý z níže popsaných projevů, je velmi pravděpodobné, že u něj došlo k narušení hormonální rovnováhy. V těle došlo k určitým změnám, které způsobily rozkolísání hormonálních hladin. V první řadě je podstatné všimnout si změn, které nastaly. Symptomy hormonální nerovnováhy bývají často velmi obtěžující a omezující v běžném fungování. Pro ženy je skvělým ukazatelem menstruační cyklus, jehož jakákoliv výchylka, může značit hormonální nerovnováhu. 

Projevy hormonální nerovnováhy u žen:

únava

emocionální nestabilita

deprese

úzkostné stavy

podrážděnost

sklíčenost

špatná paměť

pomalé myšlení

nespavost

padání vlasů, lámavé nehty, suchá pleť

akné

nadměrné ochlupení

přibývání na váze

nízké libido

vaginální suchost

neplodnost

inkontinence

problémy s trávením

problémy s vyprazdňováním

suchá kůže

svědění kůže

zhoršení čichu 

Důsledky hormonální nerovnováhy u žen:

nepravidelná menstruace

ztráta menstruace a ovulace

bolestivá menstruace

nežádoucí projevy v období menopauzy (návaly horka, noční pocení, emocionální výkyvy, časté změny nálad, nespavost, vaginální suchost, nízké libido)

předčasná menopauza

cysty na vaječnících

myomy

syndrom polycystických vaječníků

premenstruační syndrom (PMS)

neplodnost

migrény

snížená funkce štítné žlázy

osteoporóza

syndrom karpálního tunelu 

Projevy hormonální nerovnováhy u mužů:

pocity únavy a vyčerpání

nežádoucí projevy andropauzy

problémy s erekcí

prostatická onemocnění

nízké libido

inkontinence (únik moči)

nízká mentální odolnost

ukládání tuku v oblasti břicha

nadváha

problémy s trávením

nespavost

úbytek svalové hmoty

špatné výsledky spermiogramu

neplodnost 

Co ovlivňuje hormonální rovnováhu žen i mužů?

Hormonální produkci zásadně ovlivňuje způsob života a prostředí, ve kterém člověk žije. 

Možné příčiny hormonální nerovnováhy:

stres

nesprávná strava

průmyslově zpracované potraviny

nedostatek spánku

sedavý způsob života

nedostatek pohybu

nadměrná fyzická aktivita

znečištěné ovzduší

nekvalitní voda

chemické látky v potravinách a kosmeticeužívání hormonální substituce (např. Hormonální antikoncepce) 

nadměrné pití alkoholu, kávy a kouření

nezdravé vztahy

nezpracovaná traumata 

Jak předcházet problémům s hormonální nerovnováhou?

Rovnováha v životě přináší rovnováhu hormonální. Je potřeba udržovat rovnováhu mezi prací, odpočinkem, zábavou, cvičením a spánkem. Měli bychom si každý den vymezit čas pro sebe, při kterém se budeme věnovat aktivitám, které nás naplňují, dávají radost. Důležité je také naplňování potřeb, které jsou individuální. 

Ideální je začít den cvičením sestavy Hormonální jógové terapie podle Dinah Rodrigues. Jedná se o nejlepší cvičení pro hormonální zdraví žen a mužů. Dinah Rodrigues vytvořila sestavu zvlášť pro ženy a zvlášť pro muže. Hormonální jóga harmonizuje hormonální systém a tím pomáhá ke správnému fungování celého těla. 

Cvičení sestavy zabere pouhých 30 minut. Výsledky při pravidelném cvičení přicházejí velmi rychle. 

Tuto cvičební metodu se lze naučit na kurzech, které vedou certifikované lektorky/lektoři, kteří prošli školením přímo u autorky Dinah Rodrigues. V České republice vzniklo CENTRUM HORMONÁLNÍ JÓGY, které zaštiťuje kurzy v různých městech České republiky pod vedením kvalitních certifikovaných lektorek/lektorů. 

Během dne je možné přidat ještě nějakou další fyzickou aktivitu (Ženy by měly volit nenáročné pohybové aktivity - např. půlhodinovou procházku v přírodě, plavání, lehké posilovací cviky, tenis, tanec. Muži mohou zvolit fyzicky náročnější sporty - např. box, ….). 

NOVĚ VÝUKA HORMONÁLNÍ JÓGY FORMOU VIDEOKURZŮ:

VIDEOKURZ PRO ŽENY

VIDEOKURZ PRO MUŽE

VIDEOKURZ PRO IMUNITNÍ SYSTÉM

Zdravá a správně zvolená strava je základem pro optimální hormonální produkci. Doporučuji vyhledat odborníka k sestavení individuálního jídleníčeku a nechat si udělat test na potravinou intoleranci. Vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám, geneticky modifikovaným potravinám (GMO) a sóje. Kupovat ovoce a zeleninu, která není při pěstování ošetřována chemií. Jíst maso z ověřeného zdroje. To stejné platí u mléčných výrobků. A jak se říká: "Všeho s mírou.". 

Z odborníků doporučuji např. Margit Slimákovou nebo Žanetu Kremsa.

Stres neodmyslitelně a zásadně ovlivňuje hormonální systém. Situacím, které vyvolávají stres je složité se vyhnout, existují ale techniky, které pomáhají stres eliminovat. Na kurzu Hormonální jógy se kromě sestavy vyučují také protistresové techniky. V současné době je mnoho dalších dostupných technik, které pomáhají lépe zvládat stresové situace (Stres management, homeopatie, Bachova terapie, meditace, řízené meditace, jóga, jógový spánek, kraniosakrální terapie, různé druhy masáží, …).

Pokud člověka trápí nepříjemné pocity nebo dokonce úzkostné stavy, deprese, je určitě žádoucí vyhledat odborníka, vhodného terapeuta. V současné době je nabídka metod téměř neomezená, stačí si najít metodu, která s člověkem rezonuje (např. psychoterapie, úžasná je psychoterapie kombinovaná s homeopatií, kraniosakrální terapie, pro práci na vztazích je vhodná metoda RUŠ nebo rodinné konstelace a mnoho dalších). 

Prostředí, ve kterém trávíme nejvíce času, je možné přizpůsobit tak, abych člověk přišel do kontaktu s co nejmenším množstvím toxické chemie. Chemie a chemické hormony kolem nás mají negativní dopad na naše zdraví. 

Na internetu jsou dostupné informace, jak eliminovat toxiny v prostředí, ve kterém žijeme (např. SVĚT NON TOXIC podává odborné informace). 

Také kosmetika může obsahovat velké množství látek, které neprospívají hormonálnímu systému. Informace k tomuto jsou velmi dobře dohledatelné. Zásadní roli hraje také voda, kterou pijeme, ve které vaříme a koupeme se. Je možné nechat si udělat rozbor vody a případně instalovat filtr na vodu.

O jakýchkoliv zdravotních problémech je důležité informovat svého ošetřujícího lékaře a ideálně s ním konzultovat také volbu podpůrné terapie, pro kterou se člověk rozhodne.