PEČUJME O SVÉ VAJEČNÍKY

14.05.2024

Jedny z nejdůležitějších žláz s vnitřní sekrecí, kterým dáváme pozornost při cvičení Hormonální jógy pro ženy podle Dinah Rodrigues jsou právě VAJEČNÍKY. 

Většina cviků v ženské sestavě je zaměřena na stimulaci vaječníků pomocí jógových pozic a intenzivní dechové techniky - BHASTRIKA K.D. 

Pomocí stimulace a závěrečné harmonizace dokáže Hormonální jóga optimalizovat funkci vaječníků: 

v plodném věku pomáhá k optimální hormonální produkci (což vede k pravidelné ovulaci, netvoří se cysty na vaječnících, pomáhá předcházet a zároveň řešit Syndrom polycystických vaječníků) 

 v období menopauzy také napomáhá ideální hormonální produkci a tím pomáhá předcházet nebo odstranit nežádoucí projevy menopauzy (návaly horka, emocionální výkyvy, nespavost, nízké libido,…) 

CO BYCHOM O VAJEČNÍCÍCH MĚLI VĚDĚT? 

Jsou to ženské párové pohlavní orgány jejich velikost je 3-5 cm 

při narození má dívka ve vaječnících přibližně 2 miliony vajíček na začátku plodného období ženy obsahuje každý vaječník 100-150 tis. vajíček 

každý měsíc dochází v plodném období ženy k ovulaci - je to velmi složitý proces (ženské tělo ale přesně ví, jak na to), při kterém dochází k postupnému kolísání a uvolňování ženských pohlavních hormonů k ovulaci dochází ideálně 13-17 den před menstruací ovulace = šance pro početí ovulace trvá 12-24 hodin. Spermie mají delší životnost a šance pro početí může být v jednom cyklu až 5 dní. A nejen to. Některé ženy ovulují i vícekrát za jeden menstruační cyklus a není výjimkou spontánní ovulace. 

v období menopauzy nedochází k ovulaci, vaječníky však stále vykonávají velmi důležitou funkci a dochází ke kolísání hormonálních hladin velmi podobně, jako by k ovulaci stále docházelo. Mnoho žen může i v menopauze pociťovat "průběh" menstruačního cyklu, ač bez ovulace a menstruace. 

Čím více zůstanou vaječníky v tomto období aktivní ve svých funkcích (i když už malinko omezených), tím je větší pravděpodobnost, že se žena nemusí obávat nepříjemných projevů menopauzy. 

Naše těla jsou dokonalá. Přesně ví, co mají dělat. Zkusme jim důvěřovat, poslouchat je a pečovat o ně.

VIDEOKURZ PRO ŽENY

VIDEOKURZ VĚDOMÉ POČETÍ S HORMONÁLNÍ JÓGOU