PEČUJME O SVOU HYPOFÝZU

14.05.2024

Hypofýza je malinká endokrinní žláza přibližně o velikosti hrášku, umístěná uprostřed naší lebky pod hypotalamem.Je to taková malá kulička, která má obrovskou roli v našem hormonálním systému. A ve svých funkcích je v podstatě nadřazena všem ostatním žlázám s vnitřní sekrecí.

Cokoliv se nám v životě odehraje, a na základě našich nejhlubších reakcí, dostává hypofýza impulsy a "vydává rozkazy" žlázám s vnitřní sekrecí, jaké hormony a v jakém množství produkovat.

Jaké hormony produkuje přímo HYPOFÝZA: 

růstový hormon luteotropní hormon (LTH) 

thyreotropní hormon (TSH) 

folikuly stimulující hormon (FSH) 

luteinizační hormon (LH) 

adrenokortikotropní hormon (ACTH) 

endorfiny antidiuretický hormon (ADH) 

oxytocin 

prolaktin

Většina těchto hormonů je známá hlavně ženám, které si přejí počít miminko a nějakou dobu se nedaří. Při návštěvách u lékařů jsou jim zjišťovány hladiny některých z výše vypsaných hormonů.

Například zvýšená hladina hormonu prolaktinu blokuje ovulaci a bez ovulace je nemožné otěhotnět.

Hormon FSH stimuluje růst a zrání folikulů. Pokud jsou hodnoty tohoto hormonu nízké, mohou značit problémy s hypofýzou nebo hypotalamem. Naopak zvýšené hladiny FSH mohou poukazovat na nedostatečnou funkci vaječníků.

Hormon OXYTOCIN neboli "hormon lásky a důvěry" sehrává zásadní roli nejen při porodu, ale také při početí.

Je velká úleva vědět, že pokud o sebe budeme pečovat, hormonální hladiny se mohou rázem změnit společně s našim vnitřním nastavením. Někdy to chce čas a velkou dávku trpělivosti. A někdy je to velmi rychlé.

Dinah Rodrigues ve všech svých sestavách zaměřuje velkou pozornost i na Hypofýzu. Nejen že pomocí jednotlivých jógových pozic při cvičení hypofýzu stimulujeme, posíláme jí energii pomocí tibetské techniky, ale při závěrečné harmonizaci ji čistíme, opečováváme a tím ji podporujeme, aby uvolňovala takové množství hormonů a dávala takové "rozkazy" ostatním žlázám s vnitřní sekrecí, abychom se cítili spokojeně ve svém fyzickém, mentálním i energetickém těle.

Opět doporučuji CVIČIT HORMONÁLNÍ JÓGU PODLE DINAH RODRIGUES.

VIDEOKURZ PRO ŽENY

VIDEOKURZ PRO MUŽE

VIDEOKURZ PRO IMUNITNÍ SYSTÉM