SYNDROM POLYCYSTICKÝCH VAJEČNÍKŮ

04.05.2022

NIC NENÍ DEFINITIVNÍ. Syndrom polycystických vaječníků je gynekologické onemocnění, které je způsobeno nadbytečnou produkcí mužských pohlavních hormonů. 

Jedná se o nejčastější endokrinologický problém u žen v produktivním věku, jehož následkem bývá neplodnost. V různých formách postihuje 6 až 20 % žen. Tělo v jejich případě produkuje nadměrné množství mužských hormonů, především testosteronu, což má za důsledek absenci menstruace.

Nemoc se zpravidla projevuje:

  • zvýšenou tvorbou akné, 
  •  nadváhou, 
  •  nepravidelnou menstruací, 
  •  nadměrným růstem ochlupení (jež se objevuje na místech, která jsou v tomto ohledu typická pro opačné pohlaví) 
  • anovulačními cykly.

Ale i velmi štíhlé ženy, které netrápí akné, mohou mít diagnostikován syndrom polycystických vaječníků na základě nepravidelné menstruace a anovulačních cyklů. 

Hormonální jóga podle Dinah Rodrigues je metoda, která pomáhá tento problém řešit. A to díky své schopnosti optimalizovat hormonální hladiny.

Kazuistika: 

"Menstruaci jsem poprvé dostala poměrně brzy - už v 11 letech a měla jsem ji velmi nepravidelnou až úplně vymizela. Od 13 let jsem ji měla jen po injekcích a po prášcích - nejdříve Provera, pak hormonální antikoncepce. Když jsem antikoncepci vysadila, menstruaci jsem neměla. Zároveň mi nový gynekolog zjistil polycystické vaječníky. Otěhotněla jsem po stimulaci vaječníků a bohužel v pátém měsíci potratila. Dozvěděla jsem se o hormonální jógové terapii, přečetla jsem si na webových stránkách zdravotní problémy lektorky HJT, které byly velmi podobné mým, přestala jsem brát hormony a přihlásila se na kurz HJT. Sestava mě velmi zaujala, je dynamická a zabere pouze 30 minut. Zároveň jsem pro její cvičení měla velkou motivaci. Cvičím ji až na pár výjimek každý den. Po dvou týdnech cvičení jsem byla na ultrazvuku a gynekolog mi řekl, že mám polycystický už pouze jeden vaječník. Předtím říkal, že PCO vyléčit nijak nejdou. A včera jsem dostala menstruaci (bez jakýchkoli prášků, po 2měsících cvičení). Mám obrovskou radost a HJT každé ženě, která má podobné problémy, doporučuji a děkuji za HJT."